Mazurská olympiáda se konala již po osmé

8. ročník Mazurské olympiády se vydařil. Celková fotogalerie na CD u paní učitelky Zátopkové.

 

 

Mazurská olympiáda se konala již po osmé

Azurově modré nebe zalité sluncem. Do takového rána se probudil den naší již osmé, Mazurské olympiády, konané 25. září. Po ránu se teplota sice pohybovala kolem 10-ti stupňů, ale druhostupňovým žákům, kteří po sedmé hodině přicházeli do školy, to evidentně nevadilo. Těšili se na své důležité role pomocníků rozhodčích. Jedna část připravila všechna stanoviště na školním hřišti, druhá atrium. Právě tento prostor se v osm hodin stal místem slavnostního nástupu.

Prvostupňoví žáci, sportovci pro které je akce určena, se sešli v obvyklou dobu. Přicházeli s úsměvem na tváři, natěšení, plni očekávání. Každý z nich věřil ve svůj úspěch a mnozí, že ho předvedou i svým rodičům.

Za zvuků fanfár ze Smetanovy Libuše vstoupil jako první do atria náš školní olympijský výbor v čele s jeho předsedou. Tím byl pro letošní zahajovací ceremoniál olympionik z Mnichova, pan Karel Engel. Nejenže tam úspěšně reprezentoval v zápase naši vlast, ale později také založil českou kaskadérskou školu. Za tuto návštěvu vděčíme nejen naší paní ředitelce, ale i členům z OVOV, kteří nás letos při olympiádě podpořili a zajistili nám i opravdové olympioniky. Jejich dva zástupci, Radek Zavřel a Richard Svoboda strávili celé dopoledne.

V šatnách čekali na svou chvíli, tedy na spuštění Olympijské hymny, naši závodníci. Každá třída měla, tak jako již tradičně, svou olympijskou vlajku a se svým vodičem, starším spolužákem, vějířovitě nastupovala na svá určená místa. Jako poslední nastoupili vlajkonoši s olympijskou vlajkou, kterou následoval „běžec“ s olympijským ohněm.

Po slavnostním proslovu paní učitelky Pavlíny Zátopové dostal prostor předseda OV pan Karel Engel, paní ředitelka Milada Bulirschová i zástupce žáků a rozhodčích se svým slibem.

Celé dopoledne pak probíhaly na školním hřišti atletické závody. Slunce stouplo výš a bylo příjemné teplo. Žáci soutěžili v osmi disciplínách, přičemž jedna, hod na cíl, je vlastně doplňková. Ostatní jsou lehkoatletické. Běh na 50 m, běh na 240 m, skok daleký a vysoký, trojskok, vrh koulí a hod kriketovým míčkem. Nejatraktivnější jsou disciplíny, ke kterým se nedá tak snadno dostat. Je to především skok vysoký a vrh koulí. U skoku vysokého startuje ze třídy jen pět chlapců a pět dívek, ale každý výkon, natož zdolání laťky, je doprovázeno ovacemi spolužáků i přihlížejících. Atrakcí je i koule. Menší děti sice vrhají atrapou koule, ale i tak se cítí jako opravdoví olympionici. Je potřeba zvládnou styl, nehodit, ale kouli opravdu vrhnout. Při tréninkových odpoledních byl právě zde pokaždé největší nával. Nejnáročnější disciplínou je dlouhý běh. I tady v cíli vytrvalcům fandili spolužáci a diváci, a měli jejich velký obdiv. Pro letošek byl novou disciplínou trojskok. Byl jen takový zaječí, ale výkony byly velmi pěkné.

Po poledni se začalo hřiště vyprazdňovat. Třídy, nebo spíše skupiny žáků s učiteli, obešly postupně všechna stanoviště a odebraly se k obědu a odpočinku. Velcí žáci uklidili svá stanoviště, a unaveni, odcházeli k domovům.

Tím ale práce neskončila. Hodnotily se výsledky, psaly diplomy a připravovala se také soutěž vědomostní. Ta se letos konala výjimečně vzhledem k proběhlé Londýnské olympiádě. Žáci od druhých do pátých tříd po celý následující den obléhali olympijské nástěnky a hledali odpovědi na dvanáct otázek. Mnozí se dokonce pečlivě připravovali i doma. Z 87 vyzvednutých dotazníků se jich zpět do osudí dostalo 57. Šest s plným počtem bodů, dalších osm mělo o bod méně.

Den vyhlášení vítězů byl také slunečný, ale bohužel ne od rána. To doprovázel drobný déšť. Se vším jsme si ale poradili, a protože další vzácná návštěva byla už na cestě, místo atria jsme vše připravili v tělocvičně. Byla to trochu sázka do loterie, ale žáci své nástupy zvládli výborně. Tentokráte nám zástupci OVOV přivezli jako předsedu našeho OV trojskokana, účastníka olympiád v Římě a Montrealu, pana Jiřího Vyčichla.

Olympijský výbor, tedy předseda, učitelé v rolích rozhodčích, paní ředitelka Milada Bulirschová i její zástupce Kamila Peterková, pan Roman Zavřel za OVOV postupně dětem rozdali na 250 medailí a diplomů. Pak přišlo na řadu vyhlášení vědomostní soutěže. Losování z osudí se ujmul pana Jiří Vyčichlo. Ceny pro vítěze zajistilo naše školní SRPŠ a také OVOV. Pro všechny účastníky vědomostní soutěže pak byla připravena ještě malá sladká odměna. Další pak čekala na každého žáka za účast na olympiádě při odchodu z tělocvičny. Vzácné návštěvy nám nakonec poděkovali za přijetí i pěkný zážitek a popřáli nám spoustu sportovních úspěchů

A protože už zase bylo na obloze sluníčko, všichni jsme se přemístili do atria. Tady paní ředitelka poděkovala všem sportovcům za skvělé výkony, organizátorům, rozhodčím i jejich pomocníkům za přípravu a vedení celé akce a následně prohlásila olympiádu za ukončenou. Potom nás už čekalo společné fotografování i autogramiáda. Bylo to další příjemně strávené zářijové dopoledne. Už se těšíme na další ročník.

 

Za ZŠ Mazurská Pavlína Zátopková

 Fotografie z této akce naleznete v sekci Fotogalerie – http://www.mazurska.cz/fotogalerie/8-mazurska-olympiada-2/

Napsat komentář