Poznávací zájezd – Auschwitz (Osvětim), Krakow a Wieliczka

V letošním roce žáci 8. a 9. ročníků poprvé vyjeli na školní poznávací zájezd do Polska.

První zastávkou byly vyhlazovací tábory Auschwitz I a Auschwitz – Birkenau. Zde jsme se dozvěděli, že není správné používat název Osvětim, protože se jedná o polský název blízké vesnice a vyhlazování se dopouštěli Hitlerovci, kteří používali označení Auschwitz. Tábor Auschwitz I byl založen již v roce 1939 z bývalých kasáren. V obou táborech nás provázeli polští průvodci, kteří mluvili česky. Seznámili nás s nelidskými podmínkami, které vězni museli snášet. Zajímavé bylo i upozornění, že sice označujeme tyto lidi jako vězně, ale musíme si uvědomit, že nic protiprávního nespáchali, pouze se narodili jako Židé, Romové, či nebyli pohodlní tzv. Třetí říši. Navštívili jsme plynovou komoru, viděli, kudy dozorci vhazovali Cyklon – B, zeď poprav, Appellplatz atd. Následně jsme přejeli do tábora Auschwitz – Birkenau, kde první silný dojem vyvolá nutnost projít bránou smrti, pod kterou vedou koleje a kudy přiváželi vězně v nákladních vlacích. Na konci kolejiště se nachází památník obětem holokaustu, před kterým je 24 desek s nápisy v jazycích všech vězňů, kteří prošli Auschwitzem. Na tomto místě si člověk uvědomí, jaké hrůzy lidé páchali druhým lidem.

Po prohlídce Auschwitzu jsme odjeli do Krakowa, kde nás čekala večerní prohlídka historického centra. Následující den jsme navštívili Wawel, dominantu Krakova a původní sídlo králů včetně hradní katedrály. Následně jsme prozkoumali historické centrum za denního světla a již nasedli do autobusu směr Wieliczka – solné doly.

Do solného dolu vede 380 schodů a postupně jsme tak dosáhli hloubky 130 m. Opět nás provázeli skvělí průvodci, kteří nám nejen přiblížili život horníků, ale poskytli i řadů informací o rozsáhlém komplexu chodeb, z nichž jsou pro turisty zpřístupněna pouhá 2%. Solné komory jsou vyzdobeny krásnými sochami, lustry a dlažbou (vše ze soli), některé tvoří solná jezera. Zajímavé je, že solná jezera jsou ve čtvrtém podzemním patře a pod nimi je ještě dalších 5 pater. Voda se uměle dosoluje, aby nerozpustila strop a důl se tak nezhroutil. Doly jsou zapsány v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Celá prohlídka, která trvala 3 hodiny, byla nabitá zajímavostmi, takže jsme čas přestali vnímat a byli jsme překvapeni, když skončila.

Celý poznávací zájezd jsme si skvěle užili a určitě jej jako škola zopakujeme pro další žáky 8. a 9. ročníků.

Comments are closed.

Základní škola Mazurská, Praha 8, Svídnická 1a

Svídnická 599/1a
181 00, Praha 8 – Troja
ID datové schránky: e2mxdbs

IČO 60433329, DIČ CZ60433329

Sekretariát: 601 566 747